הכי זוהרים במשרד: מהו קולגן והאם הוא באמת שומר על מראה עור בריא?

בתהליך בניית אתר אינטרנט חדש יש להניח קודם כל את אבני הבסיס שלו. בדיוק כמו התהליך הזה, אבן הבסיס של התאים בגוף הינה קולגן, האחראי על הגמישות של רקמות חיבור שונות בגוף, וכן על גמישות העור כך שיראה זוהר ובריא. קראו וגלו עוד על תפקידיו השונים של הקולגן, כיצד אפשר לצרוך אותו וכיצד הוא מסייע לרקמות העור.

מהו קולגן?

קולגן הוא אחד החלבונים החשובים ביותר בגוף. הוא מהווה בין 35%-25% מכלל החלבונים בגוף. התפקיד העיקרי שלו הוא שמירה על עור אלסטי וחזק, הנובע מהיותו חלבון חזק אשר יכול לעמוד במתיחה מבלי להישבר. תפקיד נוסף הינו שמירה על רקמות החיבור בין השרירים לעצמות ועל רקמות חיבור אחרות בגוף, וכן הוא מהווה רכיב חשוב בתהליכי תיקון נזקים בכל תאי הגוף. הקולגן עובד יחד עם חלבון נוסף בשם אלסטין, והוא זה שנותן לו את הגמישות בהתאם למה שהאיבר או התא צריכים. קולגן מיוצר בגוף באופן טבעי או מתקבל לגוף על ידי אכילת מוצרים מן החי, אך ניתן לקחת תוסף תזונה המכיל קולגן כדי לסייע להתחדשות העור והפנים. כאן חשוב לציין כי ויטמין C מסייע לייצור הקולגן בגוף, לכן חשוב לשמור על רמות תקינות של צריכת ויטמין זה, כדי שרקמות העור ורקמות החיבור לא ייפגעו.

מה הקשר בין קולגן לעור הפנים?

80% מהחלבונים בעור הפנים הינם קולגן, אשר אחראי על גמישות העור. החל מגיל 21 הקולגן הקיים מתפרק בעוד שייצור הקולגן החדש פוחת, מה שמוריד את יכולת הייצור הטבעית של קולגן ב-75% וגורם לעור לאבד מהגמישות שלו. כדי לטפל בבעיה זו, אפשר לצרוך קולגן ממקורות חיצוניים המסייעים בספיגתו ובחידוש תאי עור הפנים.

 

 

כיצד ניתן לצרוך קולגן?

ראשית חשוב לציין שהקולגן מיוצר באופן טבעי בגוף בהתאם לתהליכים הקורים בו, וניתן להגביר את יצירת הקולגן בגוף על ידי אכילת דגים, בקר ועוף או תמציות ייעודיות מן הצומח. עם זאת, ככל שמתבגרים ייצור הקולגן פוחת, מה שיוצר קמטים ומראה עור לא צעיר. במקרים כאלה אפשר לצרוך קולגן באחת מהדרכים הבאות:

  • תוספי קולגן– במידה ואתם מעוניינים לשמור על מראה עור פנים חלק וצעיר ולעזור בהאטת הזדקנות עור הפנים, אתם יכולים להשתמש בתוסף תזונה המכיל קולגן, בהתאם להמלצת הרופא. דרך זו מומלצת למי שמעוניין לצרוך קולגן בצורה פשוטה ומהירה.
  • אבקת קולגן– אבקת חלבון אותה ניתן לשלב עם אוכל או שתייה, אשר צורכים במנות קצובות. באמצעות צריכת קולגן באבקה ניתן להגביר את הספיגה של קולגן בגוף.
  • קרמים ומוצרי קוסמטיקה– כיום קיימים מגוון קרמים וסרומים לעור הפנים ולעור הגוף המכילים קולגן, וכן מוצרי טיפוח לשיער המעודדים הזנה וריכוך של השיער.
  • טיפולים אסתטיים– ניתן לבצע הזרקת קולגן לעור הפנים אצל רופא פלסטי מומחה. בתהליך זה מוזרק קולגן למקומות שונים בעור הפנים אשר בוטוקס לא יכול לחדור אליהם, וממלא את החריצים והקמטים עד להשגת מראה צעיר יותר. אופציה נוספת היא לעבור טיפולי לייזר לייצור מוגבר של קולגן, שבמהלכם מתקלפות רקמות העור הרפויות על מנת לעודד יצירת קולגן חדש לבניית רקמות חדשות.

לסיכום

אם עור הפנים שלכם איבד מהנראות הצעירה שלו, זה אולי מצביע על כך שייצור הקולגן בגופכם הולך ופוחת באופן טבעי, שכן הוא האחראי לאלסטיות של העור ולחיבור בין רקמות, שרירים ועצמות. ניתן לצרוך קולגן באופן טבעי מן החי או הצומח, אך כיום ישנם גם תוספי מזון ואבקות חלבון עשירות בקולגן, וכן טיפולים אסתטיים להזרקת קולגן או עידוד ייצור קולגן.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות